PostHeaderIcon Żegnamy żarówkę

Nadeszły czasy, kiedy to tradycyjna żarówka musi już odejść do lamusa. Jest to dziwne zwłaszcza, że ta żarówka towarzyszy nam już od kilkudziesięciu lat i oświetlała dotychczas nasze domostwa. Oczywiste jest chyba dla wszystkich, że ten krok jest wymuszony ochroną środowiska i wszystkim, co z tym związane. Dlatego przechodzimy na oświetlenie energooszczędne. To już kwestia niedalekiej przyszłości kiedy tylko tego typu oświetlenie będzie nam towarzyszyło w naszym życiu zarówno w obiektach użyteczności publicznej jak i również w domach. Żarówki są towarem, który kupujemy sporadycznie i z tego powodu zapewne nie każdy zauważył, że w sklepach nie ma już dostępnych żarówek najmocniejszych o mocy 100 watów. Żarówki zgodnie z normami i przepisami prawa zostały wycofane z obrotu już przeszło rok temu we wrześniu 2009 roku. Również żarówki mocniejsze zostały wycofane. Alternatywą dla mocnych żarówek mają być świetlówki kompaktowe, której wystarczy 21 wat aby osiągnąć moc starej żarówki stu watowej.
Światło w domu
Jednym z najważniejszych elementów każdego domu i każdego pomieszczenia jest jego oświetlenie. Niezmiernie istotnym aspektem już na etapie projektowania jest właściwe zaplanowanie każdego punktu świetlnego. Oświetlenie należy dobierać w taki sposób, aby spełniało swoje podstawowe zadanie a jednocześnie należy kierować się przeznaczeniem pomieszczenia. Zupełnie innego oświetlenie potrzebujemy w sypialni a całkiem inne oświetlenie zamontujemy w salonie czy naszym gabinecie. Punktem centralnym właściwe każdego domu jest salon. To tutaj spędzamy większość dnia i to tutaj odpoczywamy. Dobrze jest aby w salonie zamontować oświetlenie różnego rodzaju. Oczywiście mam tutaj na myśli zarówno żyrandol tradycyjny, jak i kinkiety czy lampy wolno stojące. Również bardzo popularne w salonach jest oświetlanie halogenami. Te elementy pozwalają nam na używanie światła, jakiego chcemy. W zależności czy sobie odpoczywamy, jemy czy pracujemy. Inne światło będzie używane do czytania a inne do oglądania telewizji, to jednak należy już ustalić na poziomie projektu.

PostHeaderIcon Prace na wysokościach

Kiedyś miałem przyjemność oglądanie montażu jakiś elementów wykończeniowych na wysokości 4 pietra. Oczywiście nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego gdyby nie to, że prace prowadzone byłby nie w środku a na zewnątrz budynku. W tym momencie oczywiście niezbędne jest wykorzystanie dodatkowego sprzętu. Zazwyczaj w takich sytuacjach stosowane na budowie są podnośniki koszowe. Pracowanie w takim koszu wymaga sporego doświadczenia jak i również odwagi. Obserwują kosz on ciągle chciał się na boki od podmuchów wiatru a wraz z nim pracujący ludzie. Wcale nie jest to dla mnie takie oczywiste, że chciałbym się znaleźć w tym koszu, nie wspominając o wykonywaniu jakiejkolwiek pracy. Jeżeli chodzi jeszcze o prace na wysokościach to również często widzimy dekarzy układających dachy. Generalnie oni jednak zazwyczaj pracują z zabezpieczeniami, bo jednak ryzyko zsunięcia się z dachu jest dość duże. Generalnie prace na wysokościach wymagają dużego doświadczenia jak i specjalistycznych badań lekarskich, nie każdy może pracować w takich warunkach.

Ostatnio w telewizji nawet była sprawa tego o typu, że pracownicy pracowali podczas remontu dachu bez zabezpieczeń. Oczywiście jest to z ich strony wielką głupotą i oprócz tego, że ryzykują tak przyziemnymi problemami jak kara z inspekcji pracy to również ryzykują swoim własnym życiem lub kalectwem, w przypadku, jeżeli spadnie z dużej wysokości. W takiej sytuacji za bezpieczeństwo pracownika odpowiada szef i wiadomo jest, że to w jego interesie jest to, aby pracownik był bezpieczny i nic mu sięnie stało. Dlatego powinien osobiście dopilnować tego żeby pracował on w pasach zabezpieczających. Tamci ludzie, co prawda mieli przypięte szelki, jednak nie spełniały one swojego zadanie gdyż nie były przypięte do żadnego mocowania. Po tym jak zainteresowała się tym telewizja i ktoś nagrał film na następny dzień już wszyscy przykładnie pracowali w wymaganych przez prawo zabezpieczeniach. Dzięki takiej interwencji być może udało się uniknąć tragedii.

PostHeaderIcon Piec typu koza

Kiedy już jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami naszego wymarzonego salonu to pragniemy zasiąść przed strzelającym ogniem kominkiem. Niestety nie zawsze jest możliwość jego instalacji. Jest na to rozwiązanie i to również klimatyczne. Warto rozważyć zakup pieca typu koza. Jest to piec wolnostojący, jednak obecnie w sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór najróżniejszych wzorów tego pieca. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wybór w marketach w okresie grzewczym jest bardzo duży, również bardzo duże są różnice w cenach jakie są oferowane. Z jednej strony najtańszą kozę możemy kupić poniżej 200 zł a z drugiej na kozy z nowoczesnym designer musimy wydać nawet kilka tysięcy. Oczywiście wygląd kozy jest ważny, ponieważ będzie ona w salonie wystawiona na widok publiczny. Jednak równie ważne o ile nie ważniejsze są parametry grzewcze. Co z tego że będziemy mieli ładną kozę, skoro będzie ona dawała niewiele ciepła.

Warto jest przeliczyć powierzchnię i za pomocą specjalnych wzorów wyliczyć, jakiej mocy koza będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Również musimy się poważnie zastanowić na sposobem, w jaki będziemy ogrzewać i czym będziemy ogrzewać. Obecnie jestem na etapie testowania ogrzewania przy pomocy brykietów drzewnych. Jest to dość tani sposób, jednak wiąże się on z tym, że dość szybko spala się brykiet i obecnie poszukuję takiego, który będzie palił się dłużej. Jeżeli taki znajdę to zastąpię nim drewno, które w jakiś dziwny sposób nie chce się palić w mojej kozie. Oczywiście również bardzo ważna jest kaloryczność spalanego opału, im będzie ona wyższa tym lepiej i szybciej ogrzejemy nasz dom. To oczywiście również przełoży się na koszty ogrzewania naszego domu a jak wiadomo to jedna z podstawowych rzeczy. Zwłaszcza, że obcinanie kosztów jest niezmiernie istotne w przypadku, kiedy staramy się o dobre ogrzanie naszego domu a jednocześnie nie chcemy doprowadzić się do bankructwa. Dobrym pomysłem również wydaje mi się mieszanie ogrzewania i rodzajów stosowanego opału, jednak to mój pierwszy sezon i dlatego jeszcze jestem na etapie testów.

PostHeaderIcon Mieszkanie na rynku wtórnym

Kupując nowe mieszkania czy też na rynku wtórnym musimy przemyśleć wiele aspektów, mieszkania i domy są bardzo rożne, czasami warto zastanowić się dlaczego konkretne domy są znacznie tańsze od innych. . Pierwszy to należy się zorientować w dokładnej kwocie, jaką możemy przeznaczyć na zakup mieszkania. Jest to zazwyczaj związane z możliwościami kredytowymi. Niewiele osób dysponuje gotówką. Kiedy już wiemy ile mamy pieniędzy na mieszkanie to wówczas zabieramy się do poszukiwań. Kolejna decyzja to miejsce gdzie chcemy mieszkać jak również ile pokoi ma mieć nasze przyszłe mieszkanie. Dużo w cenie mieszkania zależy od lokalizacji. Są takie miejsca, gdzie za te same pieniądze kupimy mieszkanie jednopokojowe a w innej dzielnicy starczy na mieszkanie dwupokojowe lub nawet trzy. Wybór lokalizacji zazwyczaj jest podparty dojazdem do naszej pracy czy szkoły dziecka. Równie istotne jest otoczenie. Im więcej jest do około nowych bloków tym bogatsi ludzie tam mieszkają, co w znawczym stopniu zmniejsza patologie społeczną. Na takich osiedlach żyje się zdecydowanie lepiej. To podstawowe kryteria, jakimi powinniśmy się kierować podczas wyboru lokalizacji.

Zakup mieszkania to niezwykle poważna decyzja. Zazwyczaj związana jest ona z zaciągnięciem zobowiązania na niemalże całe życie w postaci kredytu hipotecznego. Jest to bardzo niewygodne jednak większość osób nie ma na to żadnego wpływu. Oczywiście mogą mieszkać w wynajmowanym, jednak zazwyczaj koszty wynajmu są bardzo zbliżone do wysokości raty, jaką będą płacić za wlane mieszkanie. Nawet rata może być znacznie niższa, jeżeli będziemy korzystać z programu rodzina na swoim. Wówczas przez pierwsze osiem lat dostajemy dopłatę do kredytu w wysokości połowy płaconych przez nas odsetek. Bardzo często jest to równowartość praktycznie połowy raty gdyż to właśnie w pierwszych latach spłacamy najwyższe odsetki. Wobec tego zamiast płacić ratę w wysokości powiedzmy 1600 zł będziemy płacić tylko 900 zł. Sami przyznacie, że jest to bardzo atrakcyjna oferta. Program ten ma szereg ograniczeń, jeżeli chodzi o osoby ubiegające się o niego, jednak bardzo wiele osób i tak kwalifikuje się na pomoc w spłacie kredytu.

PostHeaderIcon Dobieramy podłogę

Podłoga to podstawa praktycznie w każdym mieszkaniu, część z nas lubi podłogi drewniane a dla innych idealne są wykładziny czy też dywany. Kiedy już pomalujemy ściany i położymy podłogę dopiero nasze mieszkanie zaczyna jakoś wyglądać. Wybór podłogi jest rzeczą ważną i powinniśmy to dobrze przemyśleć. Ceny podłóg są bardzo zróżnicowane i zazwyczaj jesteśmy ograniczeni budżetem. Jeżeli szukamy podłogi taniej to tutaj idealnym rozwiązaniem będą panele lub wykładzina. Zazwyczaj kosztujące kilkadziesiąt złotych za metr. Oczywiście znajdziemy i po kilkanaście. Panele są szybkie w montażu i ładne. Kolejny rodzaj podłogi to takie wykonane z deski barlineckiej. Jest to montaż podobny do paneli, jednak cena jest znacznie wyższa a i jakość wykonania nieporównywalnie lepsza. Kolejny element to podłogi wykonane z tradycyjnych desek parkietowych.

Zazwyczaj do tego celu używa się klepek dębowych. Jest to podłoga bardzo trwała, ładna i będzie nam służyła długimi latami. Jeżeli jednak nie jesteśmy zwolennikami tradycyjnego dębowego parkietu a jednak chcemy mieć parkiet polecamy wykonać go z drewna egzotycznego. Zarówno jakość drewna jak i efekt wizualny zapewne Państwa zadowolą.
Panele
Ułożenie paneli jest praktycznie ostatnim elementem wykańczania naszego domu. Jednak zanim przystąpimy do układania paneli musimy przygotować podłogę. Pierwsze, co należy zrobić to wylewka, po wyschnięciu wylewki układamy folię paroizolacyjną a na nią układamy podkłady. W zależności od tego, jaką mamy podłogę możemy dobrać odpowiednią grubość podkładu. Jeżeli nasza podłoga jest nierówna to musimy wybrać podkład jak najgrubszy, wówczas można zniwelować do kilku milimetrów nawet występujące różnice. Jednak osobiście polecam zainwestować w wylewkę samopoziomującą. Jest to znaczny koszt, jednak jakość wykonanej w ten sposób podłogi jest bardzo dobra i wówczas układanie paneli jest zdecydowanie ułatwione. Jeszcze odnośnie wylewek niezmiernie ważne jest to aby odczekać po wylaniu kilka dni do całkowitego jej wyschnięcia. W przypadku wylewek samopoziomujących nie będziemy mieli problemu ze stwierdzeniem tego faktu, ponieważ wyraźnie widać to po kolorze w jakim jest wylewka.


Nieruchomości:
    wywóz gruzu Wcześniej czy później w życiu niemalże każdego człowieka jak w tej reklamie pewnego banku nadchodzi taki moment, że musimy się wyprowadzić z naszego rodzimego mieszkania od rodziców i zamieszkać samemu. Najprościej jest znaleźć mieszkania wpisując w wyszukiwarce mieszkania Szczecin lub inna kombinacja słowa mieszkanie z interesującym nas miastem. Internet jest bardzo dobrym miejscem na poszukiwanie mieszkań zarówno do zakupu jak i wynajmu mieszkania. Kiedy przeszukujemy Internet to wiele portali ogłasza się i oferuje ogłoszenia sprzedaży opatrzone tytułem mieszkania Szczecin, to właśnie w takich miejscach na popularnych portalach znajdziemy tysiące ogłoszeń, które mogą nas zainteresować. Warto także zwrócić uwagę na parametry cieplne mieszkania, a przedewszystkim drzwi pcv wrocław, bo przez nie ucieka najwięcej ciepła. Warto zainwestować w okna dwukomorowe, może są droższe, ale za to zaoszczędzimy na oszczędzaniu. Przewagą takich portali internetowych jest to że mogą one prezentować mieszkania zarówno w formie zdjęć jak i filmików. To zdecydowanie ułatwia potencjalnym kupującym zapoznania się w miarę dokładnie z prezentowaną ofertą. Dzięki temu nie musimy obdzwaniać wielu ogłoszeń, ponieważ wiele z nich jesteśmy w stanie wykluczyć na podstawie zdjęć. Wydaję się również ciekawym rozwiązaniem, szczególnie, że dom będzie nas kosztował mniej niż mieszkanie, ale problemem zazwyczaj są ceny działek - jeśli jednak mamy działkę wg mnie nie ma na co czekać tylko się budować. Zazwyczaj, kiedy decydujemy się na zakup mieszkania to musimy kupować je wspomagając się kredytem. Generalnie mało, kogo stać na to żeby kupił mieszkanie w dużym mieście za gotówkę. Jeżeli ktoś nie jest zorientowany to niech wpisze sobie w Internecie mieszkania Szczecin i zobaczy jak drogie są mieszkania w Szczecinie, a wcale nie jest to najdroższe miasto w Polsce, dlatego jak widać na tym przykładzie mało, kogo będzie stać na zakup nieruchomości bez pomocy kredytu. Kiedy już mamy rozeznania w naszej zdolności kredytowej możemy się wziąć za poszukiwanie mieszkania, oczywiście najłatwiej jest w Internecie. Wpisując w wyszukiwarkach internetowych frazę mieszkania Szczecin znajdziemy bardzo wiele ciekawych propozycji mieszkań na sprzedaż jak i zamianę. Zdecydowanie polecam taki sposób poszukiwania mieszkań. Podobnie jest w przypadku poszukiwania mieszkania na wynajmie, tylko wpisać musimy wówczas mieszkania Szczecin wynajem, i podobnie jak w przypadku sprzedaży tak i wynajmu znajdziemy wiele ciekawych ofert.