Dziecko w okresie poznawania świata ma jedną niesamowitą cechę. Bez problemu znajduje przedmioty, o które może sobie nabić guza czy się oparzyć. Rodzice starają się jak mogą zabezpieczyć poszczególne elementy mieszkania, jednak nie zawsze to wychodzi. Co prawda dużo w tej materii możemy zrobić jednak tak czy owak nigdy nie uda nam się stworzyć mieszkania idealnego i w pleni bezpiecznego. Warto jednak spróbować. Przydatne do tego celu są specjalne meble jak i nakładki na nie, które niwelują ostre kanty. Jedną z dobrych metod jest wyobrażanie sobie dziecka w poszczególnych pomieszczeniach i poszukiwanie niebezpiecznych elementów. Małe dziecko jest bardzo nieporadne i niemalże na każdym kroku potrzebuje naszej pomocy, dlatego podczas projektowania przestrzeni warto jest sobie odpowiedzieć na pytanie jak się będzie dziecko czuło w danym pomieszczeniu. Warto unikać szkła w pomieszczeniach gdzie dzieci przebywają najczęściej, jeżeli jednak jest konieczność montażu szyby to postarajmy się, aby była ona ze szkła bezpiecznego.
Jak stworzyć bezpieczny dom dla dziecka
Dziecko w naszym domu ma niesamowitą wręcz zdolność wyszukiwania przedmiotów, o które może sobie rozbić głowę, nabić guza czy się oparzyć. Zwłaszcza musimy uważać na małe dzieci, które dopiero, co zaczynają chodzić i poznawać otaczający je świat. W sklepach znajdziemy wiele towarów pozwalających zabezpieczyć nasze mieszkania przed małym człowiekiem.

Jednym z podstawowych i pierwszych zabezpieczeń jest zablokowanie schodów w przypadku, gdy mieszkamy w domu lub mieszkaniu dwupoziomowym. Do tego celu służą specjalne drzwiczki. Muszą one mieć takie zamknięcie, które uniemożliwia łatwe otwarcie przez dziecko. Jest to niezbędne zabezpieczenie, ponieważ upadek po schodach dla małego dziecka może być tragiczny w skutkach. Również powinniśmy zabezpieczyć wszelkiego rodzaju otwierane szuflady jak i szafki. Zawsze jest ryzyko że z takiej szafki coś wypadnie i uderzy naszego malucha. No i pamiętajmy o szybach, jeżeli już koniecznie musimy mieć szybę w domu w celach dekoracyjnych powinna być ona wykonana z bezpiecznego szkła.