Zakup mieszkania jest niezmiernie trudną decyzją. Każdy kto kupował mieszkanie doskonale o tym wie. Na rynku jest bardzo wiele ofert, nie zawsze jednak wiemy która będzie dla nas najlepsze. Na szczęście w dzisiejszych czasach i dobie Internetu znajdziemy na portalach ogłoszeniowych wiele ofert sprzedaży mieszkań zamieszczonych zarówno przez właścicieli jak i przez agencje nieruchomości. Bez względu, kto zamieszcza ogłoszenia zazwyczaj są one zaopatrzone w zdjęcia, co bardzo pomaga podjąć decyzję o zakupie danego mieszkania lub o ewentualnej chęci jego obejrzenia. Jeżeli mamy wystarczająco pieniędzy to najlepiej kupować mieszkanie w takiej lokalizacji gdzie jest bezpiecznie, mamy dobry dojazd do centrum i do naszej pracy. Obecnie dojazd do pracy jest jednym, z ważniejszych czynników podczas podejmowanie decyzji o zakupie mieszkania. No bo jaki sens kupować mieszkanie z którego będziemy jechali dwie godziny do pracy i dwie godziny będziemy wracali? Czas jaki na to stracimy lepiej zainwestować w dodatkową pracę i kupić sobie droższe mieszkanie w lepszej lokalizacji.
Mieszkania zazwyczaj kupujemy z kredytu. Niewielki tylko odsetek ludzi stać na wyłożenie gotówki na zakup nieruchomości.

Dlatego wiele osób długo i z rozwagą szuka tego jedynego lokum mając w świadomości, że kredyt będą spłacali przez większą część swojego życia. Oczywiście jednocześnie większość osób zakłada, że kredyt zostanie spłacony wcześniej, jednak mimo takich prognoz powinniśmy podchodzi do tego tematu bardzo rozważnie. Wybierając nasze przyszłe mieszkanie powinniśmy się kierować po pierwsze jego lokalizacją. Jest to element pozostający jako jedyny niezmiennym w przypadku nieruchomości. Dobre lokalizacje są zawsze w cenie i nawet, jeżeli nasz budynek się zestarzeje to właściwa lokalizacja będzie utrzymywała jego cenę na odpowiednim poziomie. Oczywiście na cenę nieruchomości również wpływ ma wykończenie mieszkania, jednak ejs tto element, który można stosunkowo tanio i szybko zmienić. Wobec tego podczas zakupu mieszkania kluczowa i decydująca powinna zostać lokalizacja nieruchomości.