Poprzedni artykuł poświęciłem malowaniu pomieszczeń mokrych jak kuchnia czy łazienka. Tym razem zajmiemy się sprawą właściwego przygotowania ścian pod malowanie farbami emulsyjnymi, dowiemy się jakie stosować materiały. Pierwsze, co należy zrobić w przypadku remontu starego mieszkania to sprawdzenie stanu ściany.

Czy podłożę jest chłonne i czy nigdzie nie odpada tynku. Jeżeli i zauważymy ubytki musimy je zakleić gipsem lub gładzią szpachlową. Podobnie podczas przygotowywanie do malowania postępujemy ze starymi dziurami po kołkach rozporowych gdzie np. wisiały obrazy. Po przeprowadzeniu prac korygującym ścianę możemy brać się za kolejny punkt. Ścianę przed malowaniem powinna być czysta, sucha i chłonna. Jeżeli po przeciągnięciu ręką stwierdzimy na ścianie pył to musimy ją wytrzeć. Oczywiście pod warunkiem, że była wcześniej gruntowana, jeżeli nie była gruntowana to wystarczy ją zagruntować. Gruntowanie samo w sobie jest skutecznym sposobem na wyczyszczenie ściany z pyłków. Potem już wystarczy tylko poczekać jak grunt wyschnie i możemy rozpoczynać malowanie. Oczywiście, jeżeli będziemy planowali pomalowanie innego typu pomieszczeń tak zwanych mokrych, to wówczas powinniśmy się inaczej do tego przygotować.

Podstawą jest dobór odpowiednich farb do tak zwanych pomieszczeń mokrych. Pomieszczenia mokre to takie gdzie często rozchlapywała jest woda, zarówno na ściany jak i na podłogi. Wówczas, jeżeli w takim pomieszczeniu zastosujemy zwykłe farby to mogą one być narażone na rozwój się grzyba. Ponieważ zwykła emulsja nie jest przystosowana do działałania na nią wody. Tutaj z pomocą przychodzą farby, które tej wody nie absorbują i dzięki temu nie będzie powstawał grzyb a co z tym idzie nie będziemy musieli malować często takiego pomieszczenia. Dodatkowo nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że jeżeli jest grzyb w jakimś pomieszczeniu to zapach, jaki tam panuje do najprzyjemniejszych nie należy. Dlatego warto jest odpowiednio dobierać farbę do malowania pomieszczeń mokrych, to zaoszczędzi nam wiele problemów.